top of page

Češi prevenci podceňují, za pandemie se to ještě zhoršilo.

Epidemie koronaviru nabírá opět na síle. Za jediný týden se počet denních případů zdvojnásobil. Zhoršující se situace se nevyhnutelně projevuje na obsazenosti nemocničních lůžek. „V některých krajích hrozí opětovné omezování odložitelné nemocniční péče,“ upozornil ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).


Právě odložení plánovaných výkonů praktici podle dat resortu pokládají za jeden z hlavních důvodů zhoršení zdravotního stavu Čechů během pandemie. V závěsu se umístil pokles zájmu o preventivní prohlídky, což podle odborníků často vede k přehlédnutí zdravotních komplikací, které by přitom mohly být zachyceny včas, pokud by člověk svůj stav konzultoval s odborníky ihned.

Během pandemie se na prevenci dostavila pouze necelá polovina pacientů. Téměř devadesát procent praktiků potvrdilo, že za dobu pandemie ve svých ordinacích zaznamenali pokles návštěvnosti, přičemž u čtvrtiny z nich se jednalo o výrazný, až poloviční propad.


Prevence je základ


,,Pravidelná prevence může včas odhalit problémy, které se mohou v dlouhodobém horizontu ukázat jako vážné. Proto je zásadní na pravidelnou návštěvu lékaře dbát,“

okomentoval zjištění Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem, která je hlavním partnerem projektu kampaně s názvem „Dřív než bude pozdě“, jež má ambici tento stav změnit a vrátit občany do ordinací.

„Vždy říkám, že nejlepší je ta nemoc, která vůbec nevznikne, anebo pokud již vznikne, tak ji podchytit na úplném počátku, aby bylo možno ji řešit a důsledky pak nebyly fatální,“

sdělil Vojtěch. Bohužel situace s covidem prevenci podle ministra zcela utlumila. Občané mají přitom hrazené celé spektrum preventivních prohlídek a screeningových programů.


Cukrovka, rakovina i srdeční onemocnění


S případy, kdy bylo vážné zhoršení zdravotní stavu způsobeno oddálením návštěvy lékaře, se podle analýzy ministerstva setkali v posledním roce dva ze tří praktických lékařů. Nejvíce zasaženi byli lidé s cukrovkou, srdečním a onkologickým onemocněním. Třetina lékařů dokonce pozorovala zhoršení také psychických problémů svých pacientů.


Obecně Češi prevenci značně podceňují. Více než čtvrtina jich nechodí na preventivní prohlídky pravidelně a každý desátý řeší pouze akutní problémy a preventivně neřeší vůbec nic. Méně se o své zdraví starají muži. Ti prohlídky zanedbávají až ve čtyřiceti procentech, ženy si vedou o téměř deset procent lépe. Alarmujícím zjištěním ale je, že prevenci nepovažuje za důležitou skoro polovina mladších lidí v produktivním věku od sedmadvaceti do čtyřiačtyřiceti let. Právě prevence přitom může zabránit vzniku závažnějších a dlouhodobých problémů.


Nynější situace okolo koronaviru by v lidech mohla opětovně prohloubit nezájem o pravidelné preventivní návštěvy. Momentálně se epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze. V některých nemocnicích najíždějí na nová opatření, například zákaz návštěv.


Ve špitálech je dle nových dat 620 lidí, z toho stovka v těžkém stavu. Prudce roste i počet úmrtí. Za poslední týden zemřelo s covidem 51 lidí. „Pokud jsou lidé, kteří zpochybňují očkování, nechtějí se nechat očkovat, bude to znamenat, že se mohou skutečně nemocnice dostat do problémů a nebudou schopny se starat o všechny pacienty,“ uzavírá ministr.Související příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page