top of page

Mnoho Čechů netuší, na jakou prevenci má nárok

Jak potvrzují výsledky nejnovějšího průzkumu společnosti Zentiva, pandemie významně upozadila neakutní zdravotní péči. Každý třetí Čech se dnes vyhýbá kontaktu s lékařem s ohledem na obavu z nákazy koronavirem. Zároveň byl více než polovině dotázaných (63 %), kteří měli v posledním roce podstoupit lékařský zákrok, úplně zrušen nebo odložen jeho termín. Průzkum mimo jiné odhalil také skutečnost, že Češi zanedbávají pravidelné preventivní prohlídky. Za poslední dva roky ji nepodstoupila až třetina z nich. Významně se tím zvyšuje riziko zanedbání onemocnění a jejich pozdních diagnóz.


„Výsledky našeho nejnovějšího průzkumu ukazují, že v pandemii výrazně narůstá riziko zanedbání vážných onemocnění, například srdečních a onkologických chorob, kde včasná diagnóza dokáže zachránit životy. Doporučujeme proto každému, aby v nejbližších měsících vyhledal svého praktického lékaře a podstoupil pravidelnou preventivní prohlídku. Nárok na ni mají Češi každé dva roky. Až 6 z 10 respondentů průzkumu toto nevědělo, což nás velmi překvapilo,“

říká RNDr. Soňa Porubská, Ph.D., generální ředitelka Zentiva CZ&SK.

„Jako největšímu výrobci léčivých přípravků v České republice nám záleží na zdraví Čechů. Pravidelně proto mapujeme jejich postoj ke zdravotní péči s cílem identifikovat nedostatky, jejichž adresování by pomohlo zlepšit přístup k ní a jejím možnostem," dodává.


Češi zanedbávají pravidelnou prevenci

Každý třetí Čech (32 %) za poslední dva roky nepodstoupil preventivní prohlídku u praktického lékaře. Jen necelá polovina respondentů (42,5 %) navíc dokázala správně určit, kdy má na prevenci nárok. Nejvýrazněji prohlídky zanedbává ekonomicky aktivní část populace mezi 27 a 44 lety věku.

Většina Čechů – přes 85 % – se však preventivě stará o své zdraví sama. Téměř polovina užívá vitaminy či doplňky stravy pro podporu imunity a téměř každý třetí se snaží jíst zdravě. Pravidelně sportuje více než jedna čtvrtina dotazovaných, nejvíce pak mladí lidé. Mezi vysokoškoláky je sportovně aktivní dokonce téměř každý druhý.

„Na základě prodejů vitaminů a dalších podpůrných prostředků také vidíme, že lidé preventivně pečují o svůj zdravotní stav a že jim není lhostejný. Doplňky stravy je však důležité kombinovat i s fyzickou aktivitou a zdravým stravováním. Domácí prevence sice je předpokladem dobrého zdravotního stavu, ale bez pravidelných kontrol praktickým lékaře se neobejde,“ komentuje výsledky Soňa Porubská.


Mladí lidé bojují s psychickými problémy

I přesto, že velká část populace o své zdraví dbá, pocítila téměř třetina dotázaných během pandemie covidu-19 zhoršení svého zdravotního stavu. Více než polovinu z nich trápí zejména celková fyzická únava a vyčerpání. Ta je nejvýrazněji zastoupena mezi respondenty ve věkovém rozmezí 54 až 65 let, kde postihuje dokonce šest z deseti osob.


Pocity úzkosti či deprese dnes zažívá každý pátý Čech. Psychické problémy jsou zastoupeny ve všech věkových skupinách. Obzvlášť rozšířené jsou pak mezi mladšími. Zmínilo je přes 60 % dotazovaných, kteří na svém zdravotním stavu pociťují negativní dopady. S přibývajícím věkem se podíl lidí s depresemi či úzkostmi mírně snižuje.


Jsou to právě mladí lidé, kteří se cítí nejvíce postiženi i dalšími zdravotními problémy. Téměř každý pátý trpí bolestmi hlavy a zad, a více než 10 % respondentů v této věkové kategorii si stěžuje na únavu očí. Více zdravotních komplikací hlásí také ženy. Muži jsou oproti ženám náchylnější k rýmě, nachlazení či obtížím s křečovými žilami. Takřka polovina z těch, kteří během pandemie pozorují zhoršení svého zdravotního stavu, přibrala na váze a čtvrtina má potíže s nespavostí.


Kontakt s lékaři probíhá vzdáleně

Polovina všech respondentů však zhoršení svého zdravotního stavu nepovažuje za natolik závažné, aby vyhledala lékařskou péči. Významně narostl také podíl těch, kteří se vzhledem ke špatné epidemiologické situaci raději vyhýbají přímému kontaktu s lékařem. Dle průzkumu společnosti Zentiva realizovaného v říjnu 2020 to byl každý sedmý. Nyní lékaře nenavštěvuje až každý třetí.


V návaznosti na původní průzkum se potvrdilo také to, že více než polovina populace pravidelně užívá léky na předpis. Už mezi nejmladší dotázanou skupinou (18–26 let) je to každý třetí. S narůstajícím věkem tento podíl stoupá a v nejstarší věkové kategorii mezi 54–65 lety to jsou dokonce tři lidé ze čtyř. Recepty si Češi nejčastěji obstarávají telefonicky (67,2 %). Každý pátý pak stále vyzvedává předpis osobně v ordinaci.


„Na rozdíl od prvních měsíců pandemie prodeje ukazují, že se lidé naučili se svými lékaři komunikovat vzdáleně a obstarávat si díky konzultacím odpovídající volně prodejné léky i léky na předpis. To je pozitivní posun od jarních měsíců roku 2020, kdy si pacienti nevěděli rady s tím, jak si potřebné léky z domova zajistit. Část z nich se dokonce uchýlila k jejich vysazení, čímž zbytečně riskovala své zdraví. Tento trend dnes už naštěstí nepozorujeme,“

říká Soňa Porubská. „Přesto je důležité, aby lidé důsledně navštěvovali své lékaře. Zejména v případě, že pozorují zhoršení zdravotního stavu. Lékařské prohlídky jsou stěžejní součástí péče o zdraví. Mohou odhalit závažná onemocnění v raných léčitelných stadiích a pomáhají udržovat chronická onemocnění pod kontrolou,“ dodává.


Související příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page