top of page
Vyhledat

Návštěva u zubaře není jen o chrupu, ale také onkologické prevenci

  • Lukas Klima
  • 24. 5. 2021
  • Minut čtení: 2

Většina lidí chodí na preventivní prohlídky ke svému zubnímu lékaři kvůli svému chrupu, málokdo již ví, že povinnou součástí těchto vyšetření je i onkologická prevence.


Chodit na pravidelné kontroly ke svému zubnímu lékaři má tak smysl i z pohledu včasné prevence onkologických onemocnění dutiny ústní.

„Každý zubař by se během prohlídky měl zaměřit i na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku. Nejde tedy jen o vyšetření samotné dutiny ústní, natož jen zubů,”

upozorňuje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí VZP.


Takové vyšetření je součástí preventivní prohlídky jak u dětí, tak u dospělých a je i součástí preventivních prohlídek těhotných žen, které se provádějí dvakrát v průběhu těhotenství.


Děti by měly první preventivní prohlídku absolvovat mezi šestým až dvanáctým měsícem života a pak vždy dvakrát ročně do 18 let věku, zpravidla po uplynutí pěti měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.


Dospělí mají podle zmíněné vyhlášky nárok na jednu preventivní prohlídku ročně a vedle toho, rovněž s odstupem pěti měsíců, na ještě jednu další prohlídku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Na tu se vyplatí také zajít, i když nepociťujete žádné problémy. Zubař by tedy svého registrovaného pacienta měl vidět vždy 2x do roka.


K zubaři i s náhradou

K zubaři by tak měli pravidelně docházet i lidé s totální zubní náhradou a to právě kvůli onkologické prevenci.


Pokud lékař u pacienta zjistí přednádorové nebo nádorové změny, měl by ho odeslat na další vyšetření na příslušné odborné pracoviště.

Je dobré, když lidé i své zubaře upozorní, že mají podezření, že v jejich ústech není vše v pořádku, aby se následně lékař na dané místo cíleně zaměřil.


Rakovina dutiny ústní

Mezi nádory dutiny ústní řadíme nádory sliznice tváře, dásní, spodiny ústní, přední 2/3 jazyka a tvrdého patra. Nejčastěji se vyskytuje okolo 60. roku věku, více u mužů.


Příznaky:

  • Povrchová, slizniční nehojící se léze až vřed

  • Nemožnost řádně usadit doposud funkční protézu

  • Bolesti v souvislosti se zubní náhradou

  • V pozdějších stadiích zápach z úst a problémy při polykání

  • Neurologické poruchy z postižení lícního nervu, např. pokles ústního koutku

  • Zvětšení krčních uzlin

Rizikové faktory:

Nejvýznamnějšími rizikovými faktory jsou kouření a pití koncentrovaných alkoholických nápojů. Při společném působení se jejich účinek vzájemně umocňuje.

U nádorů jazyka mohou sehrávat důležitou roli i dráždění sliznice jazyka zubními implantáty, protézami, ostrou zubní výplní či nedostatečná zubní hygiena.


Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Kdo za projektem stojí?

Loga na web jednotlive4.png
Loga na web jednotlive3.png
bottom of page